Beslenme

Anasayfa / Beslenme / Sağlıklı Beslenme

Sağlıklı Beslenme

Yemek yemek hayatımızın devamlılığı için gerekli bir ihtiyaçtır. Ancak bu ihtiyaç doğru şekilde karşılanmazsa, sağlıkla ilgili ciddi sorular yaşanabilmektedir. Yalnızca hasta insanların değil, aslında çocukların, yetişkinlerin ve yaşlıların hepsinin sağlıklı beslenmeleri gerekmektedir. İnsanın, büyüme, gelişme, sağlıklı ve üretken olarak uzun süre yaşaması için gerekli olan besin öğelerinin alınması ve vücutta kullanılması beslenme olarak tanımlanmaktadır. Ancak beslenirken vücudumuzun ihtiyacından fazlasını almak da yine sağlıksızlıkla sonuçlanmaktadır. Yani, hayatımızı sağlıklı bir şekilde devam ettirmek için beslenmemizin yeterli ve dengeli olmasına özen göstermemiz gerekmektedir.

Yeterli Ve Dengeli Beslenmek İçin Neler Yapmak Gerekir?

Her öğünde 4 temel besin grubundan tüketilmelidir.

Grup Süt ve sütten yapılan yiyecekler: Bu grup kalsiyum için en iyi kaynaktır. Süt, yoğurt, ayran bu gruba girer. Bu gruptaki yiyeceklerin herhangi birinden veya bir kaçından günde 2 porsiyon yenilmeli; çocuklar, gebe-emzikli kadınlar ve yaşlılar 3-4 porsiyon almalıdır. 

  • Grup Et, tavuk, balık, yumurta, peynir, nohut, kuru fasulye, mercimek: Bu gruptaki besinler protein, B vitaminleri ve demirden zengindir. Bu grup besinler, öğle ve akşam birinci yemeği oluşturur. Posa ve proteinden zengin olan kurubaklagiller haftada 2 kez tüketilmelidir. Herhangi birinden ya da bir kaçından her gün 2 porsiyon yenilmelidir. Gençler, gebe-emzikli kadınlar bu gruptan 3 porsiyon almalıdır.
  • Grup Taze sebze ve meyveler: C vitamini başta olmak üzere, birçok vitamin ve mineral gereksinmemizi bu gruptan karşılarız.  Karnabahar, kereviz, patlıcan, enginar, pancar, kabak, domates, salatalık, biber, yeşil yapraklı sebze ve otlar, havuç, her türlü meyveler bu gruba girer.  Bu gruptaki yiyeceklerin herhangi  birinden veya bir kaçının karışımından her gün 5-7 porsiyon yenilmelidir.
  • Grup Tahıllar ve tahıllardan yapılan yiyecekler

Bu grup temel enerji kaynağımızı oluşturur. Ekmek, makarna, şehriye, pirinç, bulgur, kuskus ve erişte bu gruptandır. Bu gruptan günde 4-6 porsiyon yenilmelidir.

 

Öğün atlanmamalıdır.

Uzun süre açlık vücudumuzun işleyişini bozacaktır. Özellikle kahvaltı öğününü atlamamak gerekmektedir. Kahvaltı gün içerisindeki en önemli öğündür. Akşam ile sabah arası uzun açlık döneminden sonra yapılan kahvaltı beynin ihtiyaç duyduğu enerjiyi karşılayacaktır. Kahvaltı yapılmayan günlerde yorgunluk, halsizlik, baş ağrısı ve dikkat azlığı meydana gelebilmektedir.

Düzenli fiziksel aktivite yapılmalıdır.

Hareketli bir yaşam bizi daha rahat, daha zinde hissettirecektir. Düzenli yapılan fiziksel aktivite bedenimizi aktif bir şekilde kullanmamızı sağlar ve bizim daha sağlıklı bir vücuda sahip olmamızda rol oynar.

Sıvı tüketimine dikkat edilmelidir.

Vücudun en ihtiyaç duyduğu besinlerden biri de sudur. Su vücutta hem sindirim, hem dolaşım hem de boşaltım sisteminde büyük rol almaktadır. Sıvı tüketiminde asitli içecekler, alkollü içecekler ve çay-kahve yerine sıklıkla su, taze sıkılmış meyve suları, bitki çayları, ayran-süt gibi içeceklerin tercih edilmesi gerekmektedir.

Öneriler

v  Porsiyon miktarlarınıza dikkat edin.

v  Günlük en az 8-10 bardak su için.

v  ω-3 yağ asitlerinden zengin olduğu için balık tüketin.

v  Her gün 1 avuç tekli doymamış yağ asitlerinden zengin olan yağlı tohumları tüketin.

v  Bağırsak sağlığı için saflaştırılmış tahıl değil, tam tahıl ürünleri tüketin.

v  Fast-food’dan kaçının.

v  Besinleri katı yağlar yerine sıvı yağlar ile pişirin.

v  Günlük tuz tüketiminizi 5 gram ile sınırlayın.

v  Mümkün olduğunca yavaş yemek yiyin.