Beslenme

Anasayfa / Beslenme / Obezite Nedir ?

Obezite Nedir ?

İngilizce “Obese” Kelimesinden gelen “Obezite” vücutta depolanan yağ miktarının çok fazla olması biçiminde tanımlanıyor. Obezite vücudun fiziksel yapısına uymayacak ölçülerde aşırı derecede yağ depolanması sonucunda oluşur.

Uzman doktorlar obeziteyi Klinik olarak tanımlamak için kilonun boyun karesine oranlanması (kg/m2) ile elde edilen Vücut Kitle indeksi (VKI) ya da İngilizce adıyla “Body Mass Index”(BMI)değerini kullanıyorlar. Buna göre erişkinlerde vücut kütle indeksi (VKİ)’nin 25′in üzerinde olduğu kişiler aşırı kilolu, 30′un üzerinde olanlar obez olarak tanımlanıyor.

OBEZİTENİN NEDENLERİ:

Genetik faktörler : obezite oluşumunda genetik faktörlerin önemli yer tuttuğu pek çok çalışmada ispatlanmıştır. Ailede ki şişmanlık çocukluk obezitesi için en büyük faktörlerden biridir. Aile çocuğu hem genetik hem de çevresel olarak direkt etkiler. Besin seçimi, sofra düzeni, beslenme alışkanlıkları konusunda aile her zaman etkindir. Genetik faktörlerin nasıl ve neye tam olarak etki ettikleri şu an için bilinmemektedir. Obezite her zaman bir enerji dengesi mekanizmasıdır, aldığınız enerji yaktığınız enerjiden fazlaysa kilo alınımı söz konusudur.

 

Çevresel etmenler : obezite oluşumunda aileden alınan genler hiçbir zaman tek başına sorumlu değildir. Bunu destekleyen mutlaka başka bir veya birkaç etmen vardır. Annenin gebelikteki beslenmesi, beslenme de yapılan yanlışlıklar, ırk, fiziksel aktivite azlığı, sosyal sorunlar ( apartman yaşamı, kent yaşamının getirdiği sorunlar),psikososyal sorunlar (parçalanmış aile, büyük aile, aile içi geçimsizlik )

 

Beslenme : porsiyon, sıklık, çeşit, miktar açısından yanlış beslenme alışkanlıkların yerleşmesi. Evde yemeklerin fazla yağlı pişmesi, hazır yiyeceklerle beslenme, enerji-şeker- yağ içeriği açısından yüksek gıdalarla beslenme. Annelerin çalışma hayatına girmesiyle beraber hazır gıdaların tüketimi arttı, hazır gıdaların içinde bulunan yüksek yağ – şeker miktarları da enerji alımının artmasına neden oldu. Tam günlük okullar, öğlen yemeğinin ev dışında yenmesine ve yanlış atıştırmalıklar seçilmesine, fiziksel aktivitenin düşüp daha uzun saatlerin kapalı alanlarda geçiriliyor olmasını sağladı. Gıda teknolojisinin gelişip besin çeşitliliğin ve gazlı-şekerli içeceklerin artması anlamı da geldi.

 

Fiziksel aktivite : aldığımız enerjinin vücutta depolanmadan yanmasını sağlamanın en kolay yolu hareket etmektir. Çeşitli etmenler yüzünden fiziksel aktivitenin düşmesi ve durağan aktivitelerin artışı başladı. Sokaklarda oynamak yerine, televizyon veya bilgisayar karşısında geçirilen zamanlar arttı. Televizyon aktiviteyi azalttığı gibi, besin alımını da tetikler hale geldi. Okula yürüyerek gitmek yerine servislerin gelmesi, merdiven yerine asansör kullanma alışkanlığı, sınavlar çocukları ister istemez daha durağan hale getirdi.