Beslenme

Anasayfa / Beslenme / Hastalıklara Özgü Beslenme

Hastalıklara Özgü Beslenme

Dünya Sağlık Örgütü sağlığı insanın fiziksel, zihinsel ve sosyal yönden tam bir iyilik halinde olması şeklinde tanımlar.

Yalnızca hastalık ve yaralanma gibi durumların olmaması insanın sağlıklı olduğunu göstermez. İnsanın dolayısıyla da toplumun sağlığını etkileyen en önemli unsurlar kalıtım ve çevresel koşullardır. Kalıtım aileden gelen, doğuştan var olan niteliklerdir. İyi bir kalıtımın göstergesi iyi bir vücut yapısı ve normal zihinsel yeteneklerdir. Çevresel koşullar ise başta beslenme olmak üzere, barınma, giyim, fiziksel çevre, eğitim, kültürel durum olarak çoğaltılabilir. Kişi kalıtım örüntüsünü değiştiremez ancak çevresel koşullarını en üst düzeyi tercih ederek yaşam kalitesini arttırabilir. 

Özellikle beslenme hem sağlıklı insanların sağlığının korunmasında hem de sağlığını bozuk insanların sağlığının düzeltilmesinde en birinci etkendir. Ne yazık ki çoğu kişi besinlerin besleyici değerlerini, sağlığa uygun olan besinlerin hangileri olduğunu, hangi hastalıkta nasıl beslenilmesi gerektiği konusunda bilinçli değildir. Beslenme yetersizliği ya da dengesizliği bazı hastalıklarda doğrudan bazılarında ise dolaylı nedendir. Doğru beslenme bazı hastalıkların tedavisinde tek başına, bazılarında ise ilaçla birlikte daha iyi sonuçlar  verebilmektedir. Bu yüzden her hastalığın, kişinin ihtiyaç ve gereksinimleri göz önünde bulundurularak uygulanacak bir diyetinin olması gerekmektedir.