Beslenme

Anasayfa / Beslenme / Okul Öncesi ve Okul Çağında Beslenme

Okul Öncesi ve Okul Çağında Beslenme

İnsanlarda çocukluk dönemi diğer canlılara göre çok daha uzundur. Vücut hacminin ve kütlesinin arttığı yani büyümenin sağlandığı bu uzun dönemde, biyolojik işlevlerinde kazanılmasıyla gelişme de sağlanır.  Eğer ki sağlığı bozan bir durumla karşılaşılırsa o zaman büyüme ve gelişmede de aksaklıklar ortaya çıkmaktadır. Büyüme gelişmeyi etkileyen çevresel etmenler kötü beslenme, sık enfeksiyonlar, ve kronik hastalıklardır. Çocukluk döneminde kendi içerisinde evreleri vardır ve bu evrelerde beklenilen büyüme hızı yaş gruplarına göre farklılık gösterir. Sık yapılan muayenelerle çocuğun büyümesinin sağlıklı olup olmadığı kontrol edilir.

Okul Öncesi Dönemde Beslenme

Bebeklikten çocukluk dönemine, süte ve mamaya dayalı bir beslenmeden erişkin tipi beslenmeye geçiş dönemidir. Bu dönemin başında çocuklar başkalarına bağımlı ve sınırlı türden besinler tüketirken, dönemin sonunda tamamen bağımsız farklı türlerden besinlerle beslenirler. O yüzden bu dönemin başlarında çocuğun çeşitli beslenmeyi öğrenmesi, her besinden tattırılması çocuğun ilerleyen zamanlardaki besin çeşitliliğini büyük ölçüde etkilemektedir. Sağlıklı beslenme önerileri tüm aileye yapılmalıdır.

Bu dönemde çocuklar yılda ortalama 2 kg ağırlık kazanırlar ve 6 cm kadar uzarlar. Bu büyüme değerlerini yakalamaları için çocukların belirli gereksinimleri vardır.

Çocuklar ihtiyaçları olan kaloriyi her besin grubundan tüketerek sağlamalıdır.  Kemik gelişimleri açısından kalsiyum içeren süt, yoğurt ve peynirden 1’er porsiyon tüketmelidirler. Kilo ve boy persentil eğrilerindeki durumlara göre 3-5 dilim arası ekmek tüketmeleri gerekmektedir. Yine sebze ve meyve grubundan 2’şer porsiyon gün içerisindeki öğünlerinde kullanmalıdırlar. Enerji açısından 1-2 tatlı kaşığı bal veya pekmez tüketebilirler. 3-6 yaş aralığpındaki çocukların ndiyetleri 1-3 yaş aralığındaki çocuklara göre biraz daha arttırılabilir. Günlük kalori ihtiyaçları bir uzman tarafından çocuğun yaş dönemine göre persentil eğrisi değeri üzerinden hesaplanmalıdır.

Okul Dönemi Çocuklarında Beslenme

Bu dönemde, çocukların doğru beslenmesi ile sağlık sorunlarını dönem boyunca önlenmesi ve doğru bir beslenme alışkanlığı edinilmesini sağlayarak yaşam boyu sağlığın korunması amaçlanmaktadır. Bu dönemde de yine büyüme ve gelişme yavaş ama süreklidir. Bu dönemdeki çocuklar yılda ortalama 6cm uzar, 2-3 kg ağırlık kazanırlar. Çocukların günlük enerji gereksinimleri aktiviteye bağlı olmakla birlikte ortalama 1600-2200 kalori arasındadır.

6-12 yaş aralığındaki çocukların günlük protein, kalsiyum ve demir gereksinimleri mutlaka karşılanmalıdır. Büyümenin ve gelişmenin devam ettiği bu dönemdeki yeterli ve dengeli bir beslenme yaşam kalitelerinin artmasını sağlayacaktır. Bu dönemdeki çocuklar okula başlamalarından dolayı yeme düzenleri değişikliğe uğrayabilmektedir. Hazır gıdatüketimleri artmaktadır. Ve bu sebeple gerekli lif alınımı sağlanamamaktadır. Oysaki günlük ortala 30 gram lif alım9ının sağlanması gerekmektedir. Bu çocuklar öğle yemeklerini okullarda tüketmektedirler. Bu yüzden öğle yemeği veren okulların menüleri gözden geçirilmeli, çocukların doğru beslenmesi sağlanmalıdır. Okula öğle yemeğini evden gönderen aileler ise çocuklarına besleyici değeri yüksek bir beslenme çantası hazırlamalılardır. Örneğin; evde hazırlanmış fırınlanmış köfteli sandviç yanında salata ve ayran veya yine evde yapılmış sebzeli börek yanında kefir ya da evde hazırlanmış peynirli gözleme yanında yine salata ve ayran. Hastalık risklerine karşı meyve ve sebze tüketimleri, yani vitamin alımları yeterli olması gerekmektedir. Ve yine bu çocuklarda en önemli öğünün kahvaltı olduğu unutulmamalı ve kesinlikle bu öğün atlanmamalıdır.