Beslenme

Anasayfa / Beslenme / Adölesan Dönemde (Ergenlik Döneminde) Beslenme

Adölesan Dönemde (Ergenlik Döneminde) Beslenme

Adölesan dönemi okul çağı çocukluk dönemini tamamlamış ancak henüz tam olarak yetişkin olmamış bireylerin yaşadığı geçiş dönemidir.

Yaş aralığı yaklaşık 10-18 olarak belirlenebilmektedir. Kızlarda 11-18, Erkeklerde 13-18 yaşlar arasını kapsar. Bu dönem hızlı büyüme ile karakterizedir. Yeterli ve dengeli beslenmenin tanımı yapılırken özellikle dikkat edilmesi gerekilen gruplardan biri adölesan yani büyümekte olan çocuklardır. Çünkü bu dönemde çocukların fizyolojik, psikolojik, ve sosyal gelişim ile büyüme ve gelişmenin hızlı olduğu, yaşam boyu sürebilecek davranışların büyük ölçüde oluştuğu ve bireylerin bilgi almaya ve alışkanlık kazanmaya en elverişli oldukları dönemdir. Bu dönemde özellikle fizyolojik büyümeleri oldukça hızlıdır. Beslenme fizyolojik değişimleri için en temel ihtiyaçtır.

 Kas-kemik gelişimi için gerekli olan protein ve çeşitli mineraller, kan hacminin artması için gerekli olan demir miktarları ve günlük olarak her zamankinden fazla yakılan enerjinin karşılanması için gerekli karbonhidrat yediklerimiz besinlerden karşılanmaktadır. Adölesan döneminde beslenmenin önemi bu yüzden çok büyüktür. Yetersiz ve dengesiz beslenme, bireylerin üretim hızını düşürür. İşin gerektirdiği enerji alınamaması fiziksel gücü azaltır, bunun yanında eksik vitamin mineral ve proteinin de eksik alınması direnci de azaltacağından hastalık riskini arttırır.

Adölesan dönem büyümekte olan bir vücudu içerdiği için metabolizmanın en hızlı olduğu dönem olarak kabul edilir. Yani çocukların günlük enerji gereksinimlerinin en fazla olduğu dönemdir. Ancak bu dönemde alınan kalorilerin vücuda faydalı olanlarından seçilmelidir.

Beslenmede Dikkat Edilecek Hususlar

Günlük alınan enerji 3 ana öğüne dengeli bir şekilde dağıtılmalıdır. Boş kalorilerden, besleyici değeri düşük yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Düzenli kahvaltı alışkanlığı kazanılmalıdır. Çünkü atlanılan kahvaltı öğünü okul çevresindeki besleyici değeri düşük, yağ içeriği yüksek besinlere eğilimi arttırmaktadır. Her öğünde 4 temel besin öğesi karşılanmalıdır. Öğün aralarında besleyici değerleri yüksek fındık, ceviz badem gibi ω-3 yağ asidi içeren besinler seçilmeli, içecek olarak daha sıklıkla süt ve ayran tercih edilmelidir. Öğle yemeği olmayan okullarda kantinden hazır gıda yemek yerine evde yapılmış sandviçler tercih edilmelidir. Vitamin ve mineral içeriği yüksek olan sebze ve meyve grubu öğünlerde mutlaka bulundurulmalıdır. Gün içerisinde 3 porsiyon süt ve süt ürünleri tercih edilmelidir. Çünkü kas-kemik gelişimi bu dönemlerde hızlı olarak devam eder. Süt ve süt ürünlerinden alınan kalsiyum ileriki yaşlardaki kemik hastalıklarından korunmak için en birincil çözüm yoludur.